You are here
Home > Junior results

Corby Open

22nd August 2017

Name Distance Age group Time
Daniel Reid Mile U13M 6:03.6 PB
Shannon Reid Mile U15W 6:03.9 PB
Niamh Davern Mile U15W 6:49.6 PB
Joseph Lok Mile U15M 6:19.9 SB
Stanley Taylor Mile U15M 5:43.2 PB
Lucy Watts Mile U15W 6:02.7

Corby Open

25th July 2017

Name Distance Age group Time
William Claxton 100m U11M 16.9
Niamh Davern 200m U15W 30.3
Joseph Lok 200m U15M 33.4
Stanley Taylor 3000m U15M 11:35.2 PB
Lucy Watts 3000m U15W 11:17.5 PB

Northants 5k Race Series

Delapre Park – 19th July 2017

Name Distance Time
Lucy Watts 5k 20:19
Stanley Taylor 5k 20:19
Joseph Lok 5k 22:36
Shannon Reid 5k 22:45
Daniel Reid 5k 24:25
Niamh Davern 5k 26:27

Kettering Floodlit Open

11th July 2017

Name Distance Age group Time
Joseph Lok 800m U15M 2:49.27

Chairman’s Cup

9th July 2017

Name Event Age group Time/Distance
Braydon Ferguson 100m U13M 16.9
Joshua Birt 100m U11M 17.2
Dylan Gokani 100m U11M 20.6 PB
Matthew Chapman 100m U11M 16.2
Braydon Ferguson 200m U13M 34.2
Joshua Birt 200m U11M 38.4
Libby Willmott 200m U11W 37.4 PB
Logan Williams 800m U13M 3:46.5 SB
Joshua Birt 800m U11M 3:14.1
Libby Willmott 800m U11W 3:23.3 PB
Logan Williams Long Jump U13M 2.45m PB
Matthew Chapman Long Jump U11M 3.44m
Dylan Gokani Long Jump U11M 2.17m

Northants 5k Race Series

Brixworth – 23rd June 2017

Name Distance Time
Lucy Watts 5k 20.34
Stanley Taylor 5k 20:40
Shannon Reid 5k 22:57
Joseph Lok 5k 23.44
Niamh Davern 5k 25.58

Corby Open

20th June 2017

Name Distance Age group Time
Dylan Gokani 75m U11M 15.8 PB
William Claxton 100m U11M 15.7 PB
Amy Salmon 100m U13W 15.8 PB
Lucy Watts 800m U15W 2:46.2
Shannon Reid 800m U15W 2:49.8
Stanley Taylor 800m U15M 2:37.7
Niamh Davern 800m U15W 2:55.0

Kettering Floodlit Open

13th June 2017

Name Distance Age group Time
Stanley Taylor 400m U15M 68.81 PB
Niamh Davern 800m U15W 2:47.16
Lucy Watts 1500m U15W 5:14.20 PB
Shannon Reid 1500m U15W 5:47.57 PB
Daniel Reid 1500m U13M 5:47.64 PB

Kettering Floodlit Open

30th May 2017

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 100m U13M 15.52
Thembani Zhou 100m U15M 13.72 PB
Brandon Thacker 200m U13M 32.14 PB
Thembani Zhou 400m U15M 62.11 PB
Niamh Davern 800m U15W 2:42.66 PB
Shannon Reid 800m U15W 2:45.31 PB
Lucy Watts 1500m U15W 5:17.92 PB
Daniel Reid 1500m U13M 6:09.12

Corby Open

23rd May 2017

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 100m U13M 15.0 PB
Brandon Thacker 200m U13M 32.9
Lucy Watts 1500m U15W 5:23.7
Joseph Lok 1500m U15M 5:43.6 SB
Niamh Davern 1500m U15W 5:53.0 PB
Shannon Reid 1500m U15W 6:03.3
Daniel Reid 1500m U13M 6:05.4 PB

Northamptonshire County Championships

13-14th May 2017

Name Event Age group Time/Distance
Eve Malloy 75m U11W 13.0
Eve Malloy 150m U11W 26.7 PB
Daniel Reid 200m U13M 34.2 PB
Eve Malloy 600m U11W 2:30.7 PB
Stanley Taylor 800m U15M 2:41.4 PB
Joseph Lok 800m U15M 2:59.5
Daniel Reid 800m U13M 2:56.4 PB
Lucy Watts 800m U15W 2:43.9 PB
Shannon Reid 800m U15W 2:48.1
Eve Malloy 1200m U11W 5:18.3 PB
Stanley Taylor 1500m U15M 5:31.8 PB
Daniel Reid 1500m U13M 6:07.2
Lucy Watts 1500m U15W 5:22.8 PB
Shannon Reid 1500m U15W 5:56.3 PB
Joseph Lok Long Jump U15M 3.46m
Eve Malloy Long Jump U11W 2.89m

Northants 5k Race Series

Salcey Forest – 17th May 2017

Name Distance Time
Lucy Watts 5k 19:27
Stanley Taylor 5k 20:06
Joseph Lok 5k 22:10
Daniel Reid 5k 22:13
Shannon Reid 5k 23:26
Niamh Davern 5k 24:13

Corby Open

25th April 2017

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 100m U13M 15.6 PB
Daniel Reid 100m U13M 16.2 PB
Brandon Thacker 200m U13M 33.8 PB
Shannon Reid 200m U15W 35.4 PB
Daniel Reid 200m U13M 36.3 PB
Stanley Taylor 600m U15M 2:01.4 PB
Niamh Davern 600m U15W 2:03.0 PB
Lucy Watts 600m U15W 2:05.9
Shannon Reid 600m U15W 2:08.0
Lucy Watts 1000m U15W 3:35.9
Shannon Reid 1000m U15W 3:45.6
Daniel Reid 1000m U13M 3:47.9 PB

Northants 5k Race Series and 2k Fun Run

Irchester Country Park – 23rd April 2017

Name Distance Time
Finley Hayers 2k 10:52
Eve Malloy 2k 11:30
Vienna Hayers 2k 12:47
Lucy Watts 5k 19:33
Stanley Taylor 5k 21:14
Joseph Lok 5k 22:02
Daniel Reid 5k 24:29
Shannon Reid 5k 25:25
Niamh Davern 5k 25:43

Kettering Open

22nd April 2017

Name Event Age group Time/Distance
Eve Malloy 75m U11F 12.9
Annabelle Udo 100m U15F 15.4
Eve Malloy 600m U11F 2:31.5
Lucy Watts 1000m U15F 3:27.7
Stanley Taylor 1000m U15M 3:29.5
Annabelle Udo Long Jump U15F 4.04m
Eve Malloy Long Jump U11F 3.05m

Stanwick 2k Fun Run

17th April 2017

Age group Name Age group pos. Overall pos.
GU 10 Vienna Hayers 3 13
GU 12 Libby Willmott 2 65
BU 12 Harvey Willmott 1 24
BU12 Harry Smith 7 53
BU 12 Finley Hayers 11 63
BU 12 Daniel Reid 12 71
GU 15 Lucy Watts 1 21
GU 15 Shannon Reid 5 61
GU 15 Niamh Davern 6 70
BU 15 Stanley Taylor 6 26
BU 15 Joseph Lok 11 50
BU 15 Braydon Ferguson 12 54

Bedford Open

8th April 2017

Name Event Age group Time/Distance
Joseph Lok 800m U15M 2:47.91
Joseph Lok Long Jump U15M 3.83 PB

London Mini-marathon Trials – Leicester

3 miles

2nd April 2017

Name Age group Time
Anisha Ghelani U13G 26:36
Braydon Ferguson U13B 21:21
Daniel Reid U13B 23:16
Shannon Reid U15G 22:16

Rugby Open

1st April 2017

Name Distance Age group Time
Joseph Lok 800m U15M 2:47.80 SB

Corby Open

28th March 2017

Name Distance Age group Time
Niamh Davern 150m U15W 23.9 PB
Brandon Thacker 150m U13M 23.9 PB
Sammy Lok 150m U11M 25.1 PB
Jasper Ryan 150m U15M 21.5 PB
Brandon Thacker 300m U13M 52.8 PB
Daniel Reid 300m U13M 57.0 PB
Shannon Reid 600m U15W 2:05.6 PB
Niamh Davern 600m U15W 2:06.5 PB
Sammy Lok 600m U11M 2:22.3 PB
Joseph Lok 1000m U15M 3:36.8 PB
Shannon Reid 1000m U15W 3:45.0 PB
Daniel Reid 1000m U13M 3:52.4 PB

CAU Inter County Championships – Loughborough

11th March 2017

Name Age group Distance Time
Lucy Watts U13W 3K 14:22

ECCA Saucony English National Championships – Loughborough

25th February 2017

Name Age group Time
Lucy Watts U13W 14:40

Chiltern League Cross Country fixture 5 – Campbell Park, Milton Keynes

11th February 2017

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Eve Malloy U11G 7:49
Daniel Reid U11B 7:00
Lucy Watts U13G 10:43
Elise Ramoo U13G 12:50
Stanley Taylor U13B 11:27
Braydon Ferguson U13B 12:20
Shannon Reid U15G 15:15
Niamh Davern U15G 15:37

2017 Midlands XC

28th January 2017

Name Age group Time
Lucy Watts U13G 0:14:15
Stanley Taylor U13B 0:15:42

Chiltern League Cross Country fixture 4 – Keysoe

14th January 2017

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Eve Malloy U11G 10:17
Daniel Reid U11B 9:46
Sammy Lok U11B 10:22
Lucy Watts U13G 12:39
Stanley Taylor U13B 13:16
Joseph Lok U13B 14:28
Niamh Davern U15G 21:27

NAA XC County Championships

7th January 2017

Name Distance Age group Time
Lucy Watts 3k U13G 10.31
Stanley Taylor 3k U13M 11.16
Joseph Lok 3k U13M 11.20
Logan Williams 3k U13M 14.50
Eve Malloy 2k U11G 8.17
Libby Willmott 2k U11G 8.26
Heather Flett 2k U11G 8.30
Charlie Sales 2k U11M 7.15
Harry Smith 2k U11M 7.16
Daniel Reid 2k U11M 7.38
Sammy Lok 2k U11M 8.00

Charity Cup, Wicksteed Park, Kettering

10th December 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Libby Willmott U11G 9:26
Marcia Reading U11G 11:01
Daniel Reid U11B 9:05
Sammy Lok U11B 9:25
Lucy Watts U13G 13:07
Stanley Taylor U13B 13:01
Harvey Willmott U13B 13:09
Joseph Lok U13B 14:26
Niamh Davern U15G 26:33:00

Chiltern League Cross Country fixture 3 – Luton

3rd December 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Eve Malloy U11G 12.53
Sammy Lok U11B 11.31
Lucy Watts U13G 11.21
Stanley Taylor U13B 14.17
Joseph Lok U13B 14.43

Chiltern League Cross Country fixture 2 – Teardrop Lakes, Milton Keynes

12th November 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Daniel Reid U11B 7:52
Charlie Sales U11B 8:09
Sammy Lok U11B 8:45
Lucy Watts U13G 10:55
Calley-Anne Perry U13G 14:08
Stanley Taylor U13B 11:24
Joseph Lok U13B 11:45
Logan Williams U13B 14:42

Ampthill Trophy

16th October 2016

Pos M/F Pos Name Age group Time
5 2 Lucy Watts U13F 8:10
10 5 Joseph Lok U13M 9:00
30 12 Sammy Lok U11M 10:18
59 6 Niamh Davern U15F 21:03

Chiltern League Cross Country fixture 1 – Oxford

15th October 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Eve Malloy U11G 9:49
Thomas Boyer U11B 8:55
Daniel Reid U11B 9:23
Lucy Watts U13G 11:40
Stanley Taylor U13B 11:52

Roade Kids Triathlon

24th September 2016

Name Pos Swim T1 Cycle T2 Run Gun time
Eve Malloy 30 00:02:24 00:00:57 00:06:45 00:00:23 00:03:47 00:14:14

Corby Open

23rd August 2016

Name Distance Age group Time
Lucy Watts Mile U13W 5:59.4 PB

Kettering Open

20th August 2016

Name Distance Age group Time
Vienna Hayers 75m U11W 13.4
Logan Williams 100m U13M 16.9
Vienna Hayers 150m U11W 27.5
Logan Williams 200m U13M 41.8
Finley Hayers 600m U11M 2:15.3 PB
Vienna Hayers 600m U11W 2:28.4
Logan Williams 800m U13M 3:22.1

Kettering Floodlit Open

19th July 2016

Name Distance Age group Time
Tom Stephen 75m U11M 10.84
Aiden Seekins 75m U11M 12.15
Fletcher Wynne 75m U11M 12.39 PB
Vienna Hayers 75m U11W 12.81
Max Wynne 100m U13M 14.89 PB
Fletcher Wynne 800m U11M 3:02.97 PB
Finley Hayers 800m U11M 3:12.49 PB
Aiden Seekins 800m U11M 3:26.25
Vienna Hayers 800m U11W 3:34.90
Max Wynne 800m U13M 2:43.74

Corby Open

12th July 2016

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 75m U11M 12.6 PB
Sammy Lok 75m U11M 12.9 PB
Jasper Ryan 100m U13M 14.8
Brandon Thacker 150m U11M 25.6 PB
Sammy Lok 150m U11M 27.4
Jasper Ryan 200m U13M 30.8

Chairman’s Cup

3rd July 2016

Name Distance/Event Age group Time/Distance
Tom Stephen 100m U11M 14.1
Brandon Thacker 100m U11M 16.3 PB
Jasper Ryan 100m U13M 14.5
Logan Williams 100m U13M 18.5
Tom Stephen 200m U11M 31.5
Dylan White 200m U11M 33.6 PB
Brandon Thacker 200m U11M 34.6 PB
Sammy Lok 200m U11M 35.7 PB
Jasper Ryan 200m U13M 29.5 PB
Logan Williams 200m U13M 39.1
Dylan White 800m U11M 2:46.3 PB
Mia Clark 800m U13W 2:48.2
Lucy Watts 800m U13W 2:52.0
Joseph Lok 800m U13M 2.54.1
Sammy Lok High Jump U11M 1.06m PB
Lucy Watts High Jump U13W 1.06m PB
Sammy Lok Long Jump U11M 3.00m PB
Joseph Lok Long Jump U13M 3.33m PB
Jasper Ryan Javelin U13M 14.23m PB

Corby Open

21st June 2016

Name Distance Age group Time
Dylan White 75m U11M 12.5
Sammy Lok 75m U11M 13.2 PB
Mia Clark 800m U13W 2:45.2
Joseph Lok 800m U13M 2:46.5
Lucy Watts 800m U13W 2:50.1

 

Kettering Floodlit Open

14th June 2016

Name Distance Age group Time
Dylan White 75m U11M 11.8 PB
Sammy Lok 75m U11M 13.0
Jasper Ryan 100m U13M 14.4 PB
Sammy Lok 150m U11M 27.7
Jasper Ryan 200m U13M 31.1 PB
Dylan White 800m U11M 2:55.8 PB
Mia Clark 800m U13W 2:48.8
Niamh Davern 800m U15W 3:01.3 PB
Lucy Watts 1500m U13W 5:35.1
Joseph Lok 1500m U13M 5:47.2

Corby Open

24th May 2016

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 75m U11M 12.7 SB
Sammy Lok 75m U11M 13.2 PB
Brandon Thacker 150m U11M 25.9 PB
Sammy Lok 150m U11M 27.0 PB
Lucy Watts 1500m U13W 5:36.0
Joseph Lok 1500m U13M 5:41.4

 

Northants Network 5k Series

22nd May 2016

Name Distance Age group Time
Harvey Willmott 2k U11B  9.38
Finley Hayers 2k U11B 10.55
Libby Willmott 2k U11G 11.26
Sammy Lok 2k U11B 11.49
Logan Williams 2k U11B 12.17
Vienna Hayers 2k U11G 12.18
Natasha Progmi 2k U11G 15.35
Lucy Watts 5k U13G 20.47
Joseph Lok 5k U13B 21.38
Mia Clark 5k U13G 23.05
Niamh Davern 5k U13G 25.57

 

County Championships

14th -15th May 2016

Name Distance/Event Age group Time/Distance
Sammy Lok 75m U11B 13.5
Mia Clark 800m U13G 2:40.2
Lucy Watts 800m U13G 2:46.8
Joseph Lok 800m U13B 2:43.5
Mia Clark 1500m U13G 5:21.7
Lucy Watts 1500m U13G 5:31.1
Joseph Lok 1500m U13B 5:31.8
Sammy Lok Long Jump U11B 2.94m

 

Kettering Open Meeting

30th April 2016

Name Distance/Event Age group Time/Distance
Charlie Sales 75m U11M 12.2
Dylan White 75m U11M 12.5
Brandon Thacker 75m U11M 12.7
Fletcher Wynne 75m U11M 13.3
Max Wynne 100m U13M 15.4
Dylan White 150m U11M 25.20
Brandon Thacker 150m U11M 26.70
Fletcher Wynne 150m U11M 26.90
Charlie Sales 600m U11M 2:04.00
Finley Hayers 600m U11M 2:18.30
Max Wynne 800m U13M 2:43.20
Mia Clark 800m U13F 2:48.50
Joseph Lok 1500m U13M 5:42.10
Dylan White Vortex U11M 36.24m
Charlie Sales Vortex U11M 31.07m
Fletcher Wynne Vortex U11M 23.85m
Max Wynne Javelin U13M 11.92m
Sammy Lok Long Jump U11M 2.72m

Corby Open

19th April 2016

Name Distance Age group Time
Dylan White 75m U11M 12.2 PB
Sammy Lok 75m U11M 13.2 PB
Dylan White 150m U11M 25.0 PB
Sammy Lok 150m U11M 28.3 PB
Mia Clark 600m U13W 1:59.9 PB
Lucy Watts 600m U13W 2:07.8 PB
Mia Clark 1000m U13W 3:30.3 PB
Joseph Lok 1000m U13M 3:37.3 PB
Lucy Watts 1000m U13W 3:40.7

 

Rugby Spring Open

17th April 2016

 

Name Distance/Event Age group Time/Distance
Charlie Sales 75m U11M 11.90
Sammy Lok 150m U11M 28.82 PB
Charlie Sales 600m U11M 2:13.33
Joseph Lok 1500m U13M 5:45.31 PB
Sammy Lok Long Jump U11M 2.49m SB

 

Kettering Floodlight Open

5th April 2016

 

Name Distance Age group Time
Dylan White 150m U11M 25.4
Mia Clark 1000m U13W 3:35.9 PB
Lucy Watts 1000m U13W 3:44.0

 

Corby Open

29th March 2016

 

Name Distance Age group Time
Libby Willmott 300m U11W 65.4 PB
Harvey Willmott 300m U13M 55.8 PB
Lucy Watts 600m U13W 2:08.1 PB
Joseph Lok 600m U13M 2:09.9 PB
Sammy Lok 600m U11M 2:31.0 SB
Harvey Willmott 1000m U13M 3:29.5 PB
Lucy Watts 1000m U13W 3:37.8 PB
Joseph Lok 1000m U13M 3:41.0 PB
Libby Willmott 1000m U11W 4:37.4 PB

 

 

Stanwick Road Races – Fun Run 2016

28th March 2016

 

Name Age group Postion
Libby Willmott U10G 1
Charlie Sales U10B 2
Sammy Lok U10B 7
Harvey Willmott U12B 1
Joseph Lok U12B 2
Logan Williams U12B 10
Lucy Watts U15G 2
Mia Clark U15G 4
Niamh Davern U15G 8

 

UK CAU Inter County Championships – Birmingham

12th March 2016

 

Name Age group Time
Lucy Watts U13W 14:25

 

English National XC Championships – Castle Donington

27th February 2016

 

Name Age group Postion Time
Lucy Watts U13W 239 16:27
Mia Clark U13W 307 17:01
Joseph Lok U13M 404 18:21

 

London Mini Marathon Trials – Leicester

14th February 2016

Postions shown are within their respective age group

Name Age group Postion Time
Lucy Watts U13W 15 20:49
Mia Clark U13W 18 21:07
Joseph Lok U13M 31 22:27
Jasper Ryan U13M 34 26:27
Laurance Ryan U15M 16 27:35

Chiltern League Cross Country  fixture 5 – Campbell Park MK

13th February 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Fletcher Wynne U11G 6:25
Logan Williams U11B 6:54
Lucy Watts U13G 11.53
Mia Clark U13G 12:02
Niamh Davern U13G 14:02
Max Wynne U13B 12:54

Brass Monkey Fun Run 1.5k – Rockingham Speedway, Corby

31st January 2016

Name Time
Joseph Lok 9:26
Sammy Lok 11:02

Midland Cross Country Championships – Prestwold Hall, Loughborough

30th January 2016

Name Age group Time
Lucy Watts U13G 0:15:59
Mia Clark U13G 0:16:32
Joseph Lok U13B 0:16:52

Chiltern League Cross Country  fixture 4 – Luton

16th January 2016

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Madison Webb U11G 10:58
Harvey Willmott U11B 9:54
Fletcher Wynne U11B 12:23
Logan Williams U11B 12:33
Niamh Davern U13G 16:39
Callum Webb U13B 13:04
Max Wynne U13B 15:20

 

 

NAA XC County Championships – Corby

2nd January 2016

Postions shown are within their respective age group

Name Age group Postion Time
Harvey Willmott U11B 3 9.47
Dylan White U11B 13 10.21
Logan Williams U11B 25 13.54
Joseph Lok U13B 17 15.38
Lucy Watts U13G 4 14.33
Mia Clark U13G 14 16.08
Niamh Davern U13G 35 19.43

Chiltern League Cross Country  fixture 3 – Culham

5th December 2015

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Harvey Willmott U11B 7:34
Fletcher Wynne U11B 9:05
Logan Williams U11B 10:11
Lucy Watts U13G 11:25
Mia Clark U13G 11:56
Max Wynne U13B 12:22
Joseph Lok U13B 12:29
Jasper Ryan U13B 13:21
Laurance Ryan U15B 21:22

 

 

Charity Cup, Wicksteed Park

28th November 2015

Distances vary for each age group.

Name Age group Time
Lucy Watts U13G 13:03
Mia Clark U13G 14:11
Niamh Davern U13G 14:40
Dylan White U11B 9:00
Joseph Lok U13B 14:03
Laurance Ryan U15B 28:47

 

 

Chiltern League Cross Country  fixture 2 – Teardrop Lakes, Milton Keynes

7th November 2015

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

Name Age group Time
Harvey Willmott U11B 7:27
Logan Williams U11B 10:24
Lucy Watts U13G 11:40
Mia Clark U13G 12:22
Niamh Davern U13G 14:15
Joseph Lok U13B 12:36

 

 

Ampthill Trophy

18th October 2015

Name Age group Overall pos M/F pos Time
Lucy Watts U13G 13 2 8:33
Mia Clark U13G 16 3 8:51
Niamh Davern U13G 25 4 9:54
Joseph Lok U13B 21 5 9:19
Logan Williams U11B 41 17 12:22

 

Chiltern League Cross Country  fixture 1 – Keysoe

10th October 2015

Distances vary for each age group and are not recorded on the official results page.

 

Name Age group Time
Harvey Willmott U11B 7:59
Fletcher Wynne U11B 9:16
Logan Williams U11B 11:23
Lucy Watts U13G 13:01
Mia Clark U13G 13:37
Max Wynne U13B 13:19
Joseph Lok U13B 13:27
Jasper Ryan U13B 16:51
Laurance Ryan U15B 20.57

 

Biggleswade Open Meeting

26th September 2015

 

Name Event Age group Time/Dis
Sammy Lok 80m U11 0:14.28 PB
Finley Hayers 80m U11 0:15.22
Finley Hayers 600m U11 2:27.06
Mia Clark 800m U13 2:50.37 PB
Lucy Watts 800m U13 2:56.88 PB
Joseph Lok 1500m U13 5:53.06 PB
Sammy Lok Long Jump U11 2.96m PB

 

Cransley Fun Run

20th September 2015

Boys Prize 9-10 age group: Harvey Willmott

 

Pos Name Age
3 Harvey Willmott 10
6 Joseph Lok 11
9 Mia Clark 11
18 Sammy Lok 9
20 Finley Hayers 9
22 Logan Williams 10

 

Kettering Open Meeting

22nd August 2015

The results do not include race positions as most events have at least two heats.
*performance profiles not available

 

Name Event Age group Time/Dis
Tom Stephen 75m U11 0:11.8 *
Brandon Thacker 75m U11 0:12.6 PB
Sammy Lok 75m U11 0:13.6 PB
Tom Stephen 150m U11 0:24.0 *
Harvey Willmott 150m U11 0:24.8
James Orton 150m U11 0:26.4 *
Finley Hayers 150m U11 0:27.5 PB
Harvey Willmott 600m U11 2:04.4
James Orton 600m U11 2:25.0 *
Finley Hayers 600m U11 2:25.9 PB
Sammy Lok 600m U11 2:29.1 PB
Oliver Sutton 800m U13 2:46.5 PB
Joseph Lok 800m U13 2:52.9 PB
Harvey Willmott Long Jump U11 2.94m
Sammy Lok Long Jump U11 2.32m

 

Corby Open

18th August 2015
The results do not include race positions as most events have at least two heats.

 

Name Distance Age group Time
Brandon Thacker 100m U11 0:16.9 PB
Sammy Lok 100m U11 0:18.4 PB
Joseph Lok Mile U13 6:10.3 PB
Oliver Sutton Mile U13 6:11.8 PB
Lucy Watts Mile U13 6:17.1 PB

 

Wellingborough 1 mile Fun Run

26th July 2015

 

Pos Name Age
6 Mia Clark 11
7 Lucy Watts 11
8 Dylan White 8
14 Finlay Hayers 9
15 Brandon Thacker 9
25 Logan Williams 9

 

Corby Open

21st July 2015
The results do not include race positions as most events have at least two heats.

 

Name Distance Age group Time
Thomas Stephen 75m U11 0:12.4
James Orton 75m U11 0:13.7
Thomas Stephen 150m U11 0:25.0
James Orton 150m U11 0:27.9
Oliver Sutton 3000m U13 12:23.6
Lucy Watts 3000m U13 12:32.8
Mia Clark 3000m U13 12:44.0

 

Silson vs Wellingborough vs Buckingham & Stowe Challenge

Stowe School 17th July 2015
The relay results have not been shown as the WDAC runners joined other teams  because we were unable to field our own team
Event Name Time/Dis Pos
U11 Boys 600m Samuel Lok 2:31.87 5
U11 Girls 600m Eve Malloy 2:33.78 5
U11 Boys 75m Samuel Lok 0:13.45 4
U11 Girls 75m Eve Malloy 0:14.58 3
U11 Boys Long Jump Samuel Lok 2.66m 1
U11 Girls Long Jump Eve Malloy 2.55m 3
U11 Boys Throw Samuel Lok 14.6m 3
U11 Girls Throw Eve Malloy 4.82m 4

 

 

Chairman’s Cup

Thurston Drive, Kettering 12th July 2015
Name Age group 100m 200m 800m Long Jump
Elliott Hearn U11B 2.57m
Brandon Thacker U11B 0:17.40
Samuel Lok U11B 3:34.40 2.60m
Harvey Willmott U11B 0:36.50 3:02.90 3.45m
Eve Malloy U11G 0:17.90 3:23.90 2.81m
Joseph Lok U13B 2:55.60
Oliver Sutton U13B 2:47.30
Mia Clark U13G 2:56.50 2.45m
Lucy Watts U13G 0:37.80 3:01.40 2.24m

 

Top