2009 Results

W&DAC Presentation Evening 2009

Congratulations to all our winners! 

Gorleston Cliffs parkrun , #28

Official Website

Name Time Pos
Sally Hewitt 27:04 27

The Perkins Great Eastern Run (1/2 marathon), 11th October 2009

Official results and race report

The men’s team of Bruce Lovell, Dan Doherty, Jon Kemp and Dustin O’Dell were 2nd men’s team overall!

Chicago Marathon, 11th October 2009

Official Website
 

Challenge Barcelona, long distance triathlon, 4th October 2009

Ruth Wildman, finished in 13hr 27min 53sec. A new PB!

Swineshead 10m & 5m, 13th September 2009

Official Website

Cransley Hospice 10k, 20th September 2009

Official Website
Photos by Corby Photography

Cransley Hospice Half Marathon

Bupa Great North Run, 19th September 2009

Official Website
 

Robin Hood Half Marathon, 13th September 2009

Official Website

Bedford 10km

Laura Burton, 49.47

Silverstone Duathlon, 9th September 2009

NNA: Cornerstone East Carlton 5, 6th September 2009

Official Results

Kettering Open Track Event, 23th August 2009

Official Results

James Jessop Long Jump 2.87
Cain Clarke Long Jump 3.43

Laura Burton 1500m 6.41.4
Neil Barnett 1500m 4.32.3

Vicki Jessop 200m 39.8
Cain Clarke 200m 32.7

James Jessop 150m 29.7

Deanna Needs 800m 3.01.0

Cain Clarke 100m 16.0

James Jessop 75m 13.4

Third Silverstone Duathlon Race, 19th August 2009

Official Results, race report and pictures can be found on this here

"We ran on the Porsche test track, biked three times round grand prix circuit,a brilliant surface to cycle on", Tony

W&DAC Open Track Meeting 2, Tuesday 11th August 2009

All Open Meeting results

Top Times for each category above - full results here

NSPCC MK Half Marathon, Sunday 26th July

Official Results

Name Time Pos  
Dan Doherty 1:24:44 38  
Kim Freeman 1:58:23 664 PB

Gorleston Cliffs 5k ParkRun, Saturday 25th July

parkrun organise free, weekly, 5km timed runs around the world.
They are open to everyone, free, and are safe and easy to take part in.

Name Time Age Grade Position
Sally Hewitt 00:27:14 66.28% 2nd lady to finish!

Fairlands Valley Challenge, Stevenage, Sunday 19th July
12 mile Orienteering

 

Name Time  
Les Rolfe 1:47:00 PB
Tony Hale 1:47:00 PB

26 Mile Walk

Name
Graham Bayes
Lucia Hale
Elaine O'Sullivan

Bushy 10k, Sunday 12th July

Name Time Pos
Bruce Lovell 0:37:29 25
Tim Walsh 0:44:25 120

County One Mile Championship

Official Results

Neil Barnett 4:51.1
Dom Coleman 5:51.1

 County 3km Championship July 14th 2009

Official Results

Neil Barnett 9.31.3

Tony Crossing the finish line (Click for More)Iron Man, Austria, Sunday 5th July

 

2800 competitors from 46 different countries. A hot sunny day with a rain storm at the right time,
half way through the marathon!

Name 3.8km Swim Transition 1 180km Bike Transition 2 42km Run Total
Tony Hale 1:22:25 0:00:07:20 6:03:17 0:00:12:33 4:42:24 12:28:01

Birmingham and Black Country Half Mararthon, Saturday 4th July

Name Time Pos Cat Pos
Jeff Adams 1:35:05 34th 1st!

EMGP: Milton Keynes 10km, Tuesday 30th June 2009

Official Website

Go Beyond Wellingborough Summer Off Road Races, Sunday 28th June 2009

Official Website

Read the race report

Colworth Marathon Challenge, 19-21st June 2009
Official Website, Marathon results
Dan looking cool

Three races races over three days make up the Colworth Marathon Challenge Weekend. A five mile race on Friday, trail on Saturday and a half marathon on Sunday. W&DAC came 3rd overall out the clubs taking part, so well done to everyone involved. Special congratulations to Dan coming 12th overall and Elaine for winning both the 5 mile and trail races in her category

Bleep Test, Tuesday 16th June 2009

EMGP: Harborough 5m, Tuesday 16th June 2009

Official Website

W&DACs 1st Inter-Club Open Track, Thursday 11th June 2009

Full Results and Info

Fastest category times in bold

EMGP: Banbury 5, Tuesday 9th June 2009

Official Website

Humber Bridge Half Marathon, 14th June 2009

Name Time Pos
Jeff Adams 1:35:00 97th

EMGP: Weedon 10k, Tuesday 2nd June 2009

Official Website

Krov, Germany: Wednesday 30th May 2009

Krov report

25th Mitternachtslauf (Midnight Run) 9.4km

3.8km

Flashman Sprint Triathlon, Sunday 31st May 2009

Official Website

Name Time Pos Cat Pos  
Martin Hamilton 1:13:24 28 2 PB

Challenge France Middle Distance Triathlon

Name Time  
Ruth Wildman 6:27:39 PB

Albert Bartlet Edinburgh Marathon, Sunday 31st May 2009

Name Position Time  
Dan Doherty 483/13000 3:20:42 PB

Liverpool Mersey Tunnel 10k, Sunday 31st May 2009

Name Chip Time Gun Time
Mark Ryding 0:47:37 0:47:58

EMGP: Corby 5m, Wednesday 27thMay

Official Website

BUPA London 10k , Monday 25th May 2009

Name Time Overall
Position
Category Position
Elaine O'Sullivan 0:44:07 44th (F) 1st!
Dan at the Bedford 6
Elaine at the Bedford 6
Jon at the Bedford 6

EMGP: Bedford 6m, Tuesday 19th May 2009

Official Website

Soham Half Marathon, Sunday 17th May 2009

Soham Half Marathon    

EMGP: Rugby 6m, Wednesday 13th

Official Website

Grendon Triathlon, Sunday 11th May 2009

Official Website

Place 750m
Swim Split
20k
Cycle Split
5k
Run Split
Overall
Time
342 Michael Farrow 0:19:02 n/a n/a  1:30:17
343 Steve Adams 0:19:06 0:44:17 0:27:10 1:30:33

3 County Track and Field Championships at Leicester, 9th &10th May 2009

NAA: Blisworth 5k, Friday 8th May 2009

Official Website

Prizes
Louise, Sarah & Laura - 1st - Senior Women Team
Louise - 3rd - Senior Women

15th Halstead and Essex Marathon, Sunday 10th May

Official Website

Place Name Time
37 Jeff Adams   3:17:55

EMGP: Silverstone 10k, 5th May2009

Official Website

Titchmarsh 10k Road Race, 3rd May 2009

Official Website
Neil crosses the finish line in 1st place! Neil receives his prize

Rotary Shakespeare Marathon, 26th April 2009
Official Website

Pos Name Time

239

Colin Harris

3:40:48 PB

Flora London Marathon, Sunday 26th April
Official Website

Duston Triathlon, Sunday 19th April
Official Website

Open Graded Meeting, Kettering, Sunday 19th April
Official Website

Stanwick 10k, Monday 13th April
Official Website







Place

Name

Category

Time

Achievements

17

James Lambert

MU20

0:37:39

Stanwick Trophy winner - 2nd in category

33

Dan Doherty

M

0:39:57

PB

64

Colin Harris

M

0:43:40

PB

65

Elaine O'Sullivan

VW45

0:43:49

PB - 2nd in category

67

Philip Farley

VM40

0:43:52

 

72

Michael Farrow

VM50

0:44:26

PB - 8th in category

77

Tony Hale

VM50

0:44:50

 

82

Guy Travers

M

0:45:11

 

175

Barry Collins

VM50

0:52:05

 

186

Sarah Ellwood 

W

0:52:39

7th in category

187

Jodie Jelley

W

0:52:39

8th in category

218

Alan Mills

VM70

0:53:37

1st in category

225

Dawn Holloway

VW35

0:56:32

PB

231

Karen Tomkins

W

0:57:07

PB

239

Amanda Allen

VW45

0:57:45

PB

255

Joanna Bevan

W

1:00:13

 






3

Emily Heath

GU12

5

Deanna Needs

GU15

6

Bradley Coleman

BU15

7

Harvey Alexander-Monk

BU12

8

Paige Harris

GU15

9

Aiden Heath

BU15

12

Kirsten Harris

GU10

20

Christopher Lindley

BU15

21

Ryan Wildman

BU15

21

Brenden Wildman

BU10

HEART UK Dorney Lake 10km Run, 12th April 2009

Pos Name Time

6

Bruce Lovell

0:37:17

 

 Oakley 20, Sunday 5th April





Pos Name Time PB
10 LOVELL, Bruce 02:09:11  
58 DOHERTY, Dan 02:21:50 PB
98 ADAMS, Jeffrey 02:27:40 PB
110 O DELL, Dustin 02:29:38  
203 O SULLIVAN, Elaine 02:38:07 PB
255 HARRIS, Colin 02:43:35  
480 HIGGS, Simon 03:02:33  
491 EDWARDS, Joanne 03:03:08  
587 COLLINS, Barry 03:12:33  
696 BAYES, Graham 03:27:44  
788 LAWRENCE, Linda 04:20:15  

 

Sandy 10, 29th March

Pos

Name

Time


205

Martine Bailey

1:17:15

 

Reading Half, 29th March

Pos

Name

Time


9718

Dawn Holloway

2:15:43

 

Ashby 20, 22nd March

Pos

Name

Time

 

81

Jon Kemp

02:21:50

 

134

Jeffrey Adams

02:27:51

 

144

Alan Griffiths

02:28:43

PB


266

Colin Harris

02:40:03

PB


275

Elaine O'Sullivan

02:41:12

PB


533

Steve Adams

02:59:26

 


630

Les Rolfe

03:09:04

 


644

Barry Collins

03:10:16

 


716

Simon Higgs

03:20:52

 


786

Karen Tomkins

03:40:23

PB

 

Bath Half, 15th March

Pos

Name

Time

387

Dan Doherty

01:28:45

 

Silverstone Half, 15th March

Pos

Gen

Name

Time  

106

101

Pete Williams

01:37:23

 

645

603

Tim Walsh

01:37:57

 

4631

1096

Dawn Holloway

02:11:35

 

4633

1098

Amanda Allen

02:11:35

PB


6125

4312

Heather Burgess

02:34:20

 

 

MK Half, 8th March

Pos

Name

Time

 

374

Jeffrey Adams

1:33:37

 

590

Les Rolfe

1:38:41

 

723

Colin Harris

1:40:58

 

730

Phil Brittain

1:41:11

PB

1389

Mark Ryding

1:51:39

 

1528

Thom Mckiernan

1:53:33

PB

2017

Barry Collins

2:00:49

 

2045

Ruth Wildman

2:01:21

 

2303

Melanie Ryding

2:06:40

 

2323

Laura Burton

2:07:19

PB

2371

Carrie Parker

2:08:31

 

2607

Karen Tomkins

2:14:16

PB

 

East Hadden XC, 1st March

No results published?

 

Berkhampsted Half, 1st March

Pos

Name

Time

82

Dan Doherty

01:28:59

 

Wellingborough Multi-Terrain, Round 3, 1st March

Series results

Dist

Pos

Name

Time


15k

1

Bruce Lovell

0:53:47

15k

3

Neil Barnett

0:55:39

15k

16

Barry Wake

1:01:58

15k

74

Joanne Edwards

1:19:55

 

Jervis Bay Triathlon Weekend

Huskisson 10k Road Race

Pos

Name

Time


12

Paul Davis

0:36:28

Australian Triathlon Long Course Championships
Swim 2km, Bike 83km, Run 21km

Pos

Cat

Name

Swim Cycle Run

Time


515

17

Tony Hale

0:38:37

2:44:09

1:50:37

5:19:25

 

 

 

 

Sportshall UK Championships East Midlands Regional Final, 15th February


Comp


Name


Event

 Perf1


 Perf2


 Perf3


 Best


Ranking


Points


BOYS U15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matthew Stewart

 4LR

50.9

 

 

50.9

5=

41

 

Matthew Stewart

SB

70

 

 

70

5=

41

 

Matthew Stewart

SLJ

1.93

1.93

1.93

1.93

11

30

BOYS U13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bradley Coleman

6LR

1:33.2

 

 

1:33.2

8

16

 

Bradley Coleman

SB

61

61

 

61

7=

17

GIRLS U13

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Paige Harris


VJ


35


33


34


35


8


16

More Details

 

Stamford 30k, 15th February

Pos

Name

Time

 

74

Dan Doherty

2:09:57

PB

77

Jon Kemp

2:10:23

 

143

Jeff Adams

2:19:00

 

204

Les Rolfe

2:25:23

PB

292

Alan Griffiths

2:32:58

PB

342

Elaine O'Sullivan

2:37:41

PB

375

Andrew Priest

2:40:34

 

392

Louise Godfrey

2:42:32

PB

553

Natasha Wain

3:07:25

PB

581

Julia Cooke-Simmons

3:13:52

 

616

Heather Burgess

3:34:56

PB

 

Wellingborough Multi-Terrain, Round 2, 8th February

Dist

Pos

Name

Time


15k

5

Neil Barnett

0:54:15

15k

8

Bruce Lovell

0:54:55

15k

23

Barry Wake

1:00:41

15k

26

Jeffrey Adams

1:04:08

15k

37

Peter Williams

1:07:25

15k

39

Mark Ryding

1:08:01

15k

48

Colin Harris

1:10:47

10k

30

Tim Ulyatt

0:43:17

10k

34

Dom Coleman

0:44:29

10k

56

Thom McKiernan

0:48:05

10k

60

Richard Sigsworth

0:49:11

10k

82

Laura Burton

0:55:05

10k

93

Amanda Allen

0:57:20

05k

21

Iain Lansdell

0:27:05

05k

36

Michelle Barnett

0:30:42

 

Thames Trot 50mile, 7th February

Pos

Name

Time

54

Graham Bayes

21:09:22

 

Watford Half Marathon, 1st February

Pos

Name

Time

259

Dan Doherty

01:31:56

 

Folksworth 15, 18th January

Pos

Name

Official Time

"Watch"

Time


41

Jon Kemp

01:41:58

 

120

Jeffrey Adams

01:52:20

 

139

Dan Doherty

01:54:56

 

182

Les Rolfe

01:59:25

 

195

Colin Harris

02:01:56

02:01:29

216

Elaine O'Sullivan

02:04:32

02:04:05?

218

Steve Adams

02:04:49

 02:04:22?

248

Louise Godfrey

02:07:34

02:07:07?

309

Graham Bayes

02:14:11

02:13:44?

374

Julia Cooke-Simmons

02:27:05

02:26:38?

403

Heather Burgess

02:37:36

02:37:09?

416

Karen Tomkins

02:48:31

02:48:04?

 

Wellingborough Multi-Terrain, Round 1, 18th January

18th January 2009

 

Dist

Pos

Name

Time


15k

2

Bruce Lovell

0:54:23

15k

5

Neil Barnett

0:57:30

15k

23

Barry Wake

1:02:31

15k

52

Peter Williams

1:08:52

15k

104

Iain Lansdell

1:31:57

10k

31

Phil Brittain

0:44:53

10k

 32

Tim Wyatt

0:44:55

10k

54

Dom Colman

0:47:26

10k

79

Richard Sigsworth

0:50:46

10k

81

Thom McKiernan

0:50:53

10k

128

Laura Burton

0:56:28

10k

137

Sally Hewitt

0:57:52

10k

157

Amanda Allen

1:01:49

5k

85

Vicki Jessop

0:32:51

5k

106

Juliette Gibson

0:37:35

 

AA 10k Cross Country Championships, 10th January

Pos

Name

Time

16

Neil Barnett

00:37:24


32

Jon Kemp

00:40:38

 

Chicks Chase, 5k Lake Side Run, 10th January

Pos

Name

Time

6

Karen Tomkins

00:28:50

Mens CC Series, 5k Lake Side Run, 10th January

Pos

Name

Time

1

Les Rolfe

00:21:46

 

North Herts XC, 21st December

Club Results

Pos

Name

Points

Placing


17

Neil Barnett

16

13

18

Bruce Lovell

 17

14

19

James Lambert

18

15

59

Jon Kemp

53

31

79

Matt Fellows

69

40

98

Graeme Much

86

 45

149

Tim Ulyatt

127

 55

163

Les Rolfe

140

25

194

Dom Coleman

163

65

205

John Shearer

173

 70

212

Louise Godfrey

32

 13

231

Thom McKiernan

188

69

235

Elaine O'Sullivan

 44

 6

243

Andy Priest

194

77

275

Graham Bayes

209

14

291

Iain Lawspell

214

17

302

Sally Hewitt

81

4

304

Laura Burton

 83

 23

324

Amanda Allen

100

22

 

Bedford Half Marathon, 14th December

Pos

Name

Time  

124

Jon Kemp

1:28:12

 

126

Dan Doherty

1:28:21

PB

273

Jeff Adams

1:35:36

 

370

Les Rolfe

1:39:02

 

546

Colin Harris

1:45:24

 

594

Steven Adams

1:46:46

 

697

Louise Godfrey

1:50:09

 

913

Graham Bayes

1:57:29

 

1095

Julia Cooke-Simmons

2:05:13

 

1287

Karen Tomkins

2:23:19

 

1288

Heather Burgess

2:23:19

 

 

Nene Valley 10, Peterborough, 7th December

Pos

Name

Time

108

Jeff Adams

01.10.54

 

Milan Marathon, 23rd November

Pos

Name

Time Cat Pos

1407

Les Rolfe

3:33:43

140

1513

Alan Griffiths

3:36:17

417